Refleksje

Zaczął bym od dość przekornego przysłowia „Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania”.

Najłatwiej jest krytykować i pokazywać popełnione błędy lub twierdzić, że błędy się popełniło. Kto nie próbuje ten nie popełnia błędów. Najgorsze jest, kiedy człowiek angażuje się czasowo i emocjonalnie, a ktoś usilnie to neguje. Łatwo jest rujnować a trudno budować. Jeszcze trudniej spróbować znaleźć się w sytuacji drugiej osoby.

Kiedyś usłyszałem dość mocne zdanie określające czym jest polityka. Na początku stukałem się w głowę, a po dłuższym okresie w „małej polityce” poczułem to dogłębnie. Słowa są dość wulgarne, ale bardzo trafne „Najpierw Cię przemielą, potem przetrawią a na koniec wyrzygają”. Takie jest niestety życie. Jednak mimo przeciwności jakie się spotyka, człowiek oddaje się idei i brnie dalej, bo wierzy w to, że wartość moralna jest nade wszystko ważniejsza!

Myśl globalnie działaj lokalnie! Ta myśl zawsze przyświecała moim decyzjom. Cieszę się, że trafiłem do grupy Radnych, którzy mieli podobne zdanie. Dzięki temu czułem, że podejmuje i głosuje uczciwie, zarówno względem was jak i siebie. Jako mieszkaniec Sobótki nigdy nie miałem świadomości jakie są prawdziwe problemy i inwestycje w Gminie. Co jest priorytetowe a co może poczekać. Dlatego niestety wiele zadań jest odkładanych bo budżet pochłaniają wydatki bieżące jak i inwestycje, które nie mogą czekać bo w przeciwnym wypadku Gmina będzie ponosić koszty związane z karami.

Nie śmiem twierdzić, że można było zrobić więcej i lepiej, ale na pewno nie można mówić, że nic się nie zrobiło. Jako Radny kadencji 2014-2018 nauczyłem się naprawdę dużo. Uważam, że jako Rada staraliśmy się tworzyć grupę i podejmowaliśmy rozsądne decyzje. Na koncie mamy zarówno sukcesy jak i porażki. Są rzeczy, które udało nam się zrobić dobrze i są rzeczy, których nie udało nam się doprowadzić do końca. W żaden sposób nie chce wypowiadać się i oceniać pracy Burmistrza. Tą kwestię wole pozostawić Wam mieszkańcom i to właśnie Wy możecie zdecydować kto będzie najlepszym kandydatem na włodarza Miasta i Gminy podczas zbliżających się wyborów. Pamiętajcie, że Burmistrz to władza wykonawcza a Rada składająca się z 15-stu osób to władza ustawodawcza.

Tym samym Burmistrz wykonuje to co uchwali Rada. Jak możecie się domyślić każdy Radny ma swoje zdanie i trzeba wypracowywać kompromisy. Nie jest to łatwe, ale zależy czego dotyczy sprawa. W naszej kadencji najważniejsze były argumenty.

Jak działa system?

Zacznijmy od tego, że zarówno Burmistrz jak i Rada muszą ze sobą współdziałać, w przeciwnym razie wiele rzeczy automatycznie się blokuje. Niemniej jednak schemat moim zdaniem jest dość prosty.

Burmistrz jest włodarzem a tym samym pracodawcą wszystkich urzędników i dyrektorów gminnych placówek. Tym samym to pracodawca wydaje polecenia swoim pracownikom.

Idąc dalej, należy zadać sobie parę podstawowych pytań:

– Kto przygotowuje Uchwały? Urzędnicy.

– Kto uchwala? Rada.

– Co omawiane jest na komisjach (odnośnik 1)? To co zaplanowała dana komisja tzw. plan pracy. Oprócz tego omawiane są sprawy bieżące, czyli tematy przygotowane przez pracowników Gminy.

– Czego dotyczą uchwały? wszystkiego co jest związane z Gminą. Od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przez nadanie nazwy ulicy, stawki za śmieci, opłatę klimatyczną, podatki za grunt, podatki od transportu, program gospodarczy każdej placówki, różnego rodzaju regulaminy czy programy, statut gminy i wiele innych.

Jedną z najważniejszych uchwał jest uchwała dotycząca budżetu gminy. Czy ktoś kiedyś z was zapoznawał się z budżetem naszej gminy? Wszyscy z lekkością krytykują a mało kto się zagłębiał. Ja dobrze pamiętam wieczory spędzone przy tych 58 stronicach magicznych cyferek i paragrafów. Polecam wejść i chociaż zerknąć: http://bip.sobotka.pl/unzip/sobotka_8797/05_02_2018_10_51_12budzet_2018.pdf

Dopiero mając doświadczenie jesteśmy w stanie dyskutować o szczegółach i o tym co tak naprawdę kryje się za danym paragrafem.

Tutaj kolejne pytanie w temacie.

Czy wiecie kto układa budżet? Burmistrz.

Kto uchwala budżet? Rada

Teraz wróćmy do analizy budżetu i tego co kryje się pod każdym z paragrafów. Uwierzcie mi, że nie jest to takie proste, każdy paragraf możemy rozłożyć na czynniki pierwsze. Tak samo jest z programem gospodarczym. To są rzeczy bardzo złożone i nie oczywiste, w związku z tym należy polegać i zaufać pracownikom urzędu. Chylę czoła dla obecnej jak i poprzedniej Pani skarbnik, które skrupulatnie pilnują naszego budżetu. Osoby te w rzetelny sposób mówią o tym jak wygląda to w praktyce. Każdą informację przedstawiają uczciwie i prawdziwie. To właśnie skarbnik w Gminie pilnuje płynności finansowej i dogłębnie analizuje każdy wpływ i wydatek. Na wiele decyzji Rady ma wpływ skarbnik, który realnie przedstawia sytuację finansową Gminy. Dzięki tej osobie możemy bezpiecznie podejmować decyzje, bo wiemy, że gmina jest wiarygodna i może sprostać danemu zadaniu.

Tematów związanych z gminą jest nieskończenie wiele. Z każdym kolejnym zdaniem w głowie pojawiają mi się kolejne zagadnienia. Na dziś kończę. Wkrótce postaram się bardziej szczegółowo opisać pracę Radnego oraz jakie wiążą się z tym prawa i obowiązki.

Odnośnik 1:

W każdym miesiącu odbywa się komisja budżetowo- rolnicza, komisja oświaty, sportu i turystyki oraz komisja rewizyjna. Oprócz tego w ostatnim tygodniu miesiąca odbywa się sesja gdzie przegłosowywane są przygotowane i omówione wcześniej na komisjach uchwały. Każdy Radny musi być przypisany do dwóch komisji.

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Wpisz wynik w celu weryfikacji

Przesyłając ten formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu skontaktowania się z Tobą za pośrednictwem podanego adresu email oraz innych danych kontaktowych. Administratorem przetwarzającym podane dane jest Aleksander Łężniak. Dane będą przetwarzane tylko i wyłącznie dla celów kontaktowych związanych z przesłanym przez ciebie zgłoszeniem oraz zgodnie z polityką prywatności tej strony.